Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Tømrermester RFA

Altanprojekt i andelsboligforeningen – Hvilken finansieringsmodel?

Til rette vedkommende. Vedr. finansiering. Vores andelsboligforening har vedtaget på generalforsamling, at vi alle skal have altaner. Det er blevet besluttet, at det skal finansieres ved et afdragsfrit lån de første 10 år og derefter skal det lægges om til et med afdrag. Hvilken finansieringsmodel vil du anbefale til et sådant projekt? Er der noget, man umiddelbart skal være opmærksom på med den finansieringsmodel, vores forening har valgt?

Vores svar fra

For at svare helt konkret på spøgsmålet, skal man kende foreningens øvrige finansiering og foreningens eventuelle behov for vedligeholdelse og modernisering af ejendommen. Umiddelbart vil et rentetilpasningslån F10 uden afdrag, hvor renten er fast i 10 år, være at foretrække. Efter 10 år vil restgælden på lånet være den samme som når lånet optages. Om 10 år kan det nye lån tilpasses foreningens økonomi, og afvikling kan påbegyndes.

Med venlig hilsen
Klaus Folmann
Erhvervsrådgiver
Direkte: 32 66 61 13

Erhvervsafdelingen
Amagerbrogade 25
2300  København S
Tlf.: 32 66 66 66
Fax: 32 57 96 66
www.amagerbanken.dk

Andelsportal.dk
Om forfatteren Andelsportal.dk har siden år 2000 formidlet nyheder, informationer og services til landets andelsboligforeninger. Forskellige forfattere har løbende skrevet artikler og bidraget med viden til andelsportal.dk’s arkiv af nyheder, guides og indlæg.

Flere spørgsmål

Har du et spørgsmål til brevkassen?

Tak.

Vi har modtaget dit spørgsmål. Vores brevkasseredaktører kan desværre ikke besvare alle spørgsmål. Vi kan derfor ikke garantere at dit spørgsmål bliver besvaret og udgivet på hjemmesiden.